Do rôznych materiálov patria rôzne hmoždinky! Aké?

Do rôznych materiálov patria rôzne hmoždinky! Aké?
18. septembra 2020 Wordbajan Wordpress

Prišla vám nová fajnová telka, ktorá sa bude v obývačke vynímať ako nič iné? A je aj poriadne ťažká, že? No vy aj napriek tomu nikde inde, ako na stene, si ju predstaviť neviete. Treba ju teda poriadne upevniť!

Nie je hmoždinka ako hmoždinka

Pokiaľ chcete čokoľvek ťažké upevniť do iného materiálu ako do dreva, teda napríklad do tehly, panelu, sadrokartónu či iného tvrdého materiálu, budete potrebovať hmoždinky. Toto vie, samozrejme, aj malý chlapec. Tie sa totiž vedia pevne uchytiť v pevných hmotách alebo v dutých tvárniciach či doskách. Háčik je ale v tom, že do rôznych stavebných materiálov patria rôzne hmoždinky. Tie, čo máte doma poruke, vám teda ani zďaleka pomôcť nemusia.

Jankov aj Jožkov vynález

Zablúďme ešte najskôr do histórie a priblížme si zrod tejto prelomovej pomôcky. Dnešné hmoždinky by ste ešte na začiatku minulého storočia totiž hľadali len márne. Vtedy sa pre ukotvenie využíval drevený klátik a v ňom zatiahnutá skrutka. V stene ste urobili väčšiu dieru, do nej tento klátik natlačili a zasadrovali.

Až okolo roku 1910 prišiel Angličan John Joseph Rowlings so svojou hmoždinkou. Bola to vecička z vlákna namočená vo zvieracej krvi a vypálená. Svoju slávu si užila po 1. svetovej vojne, kedy sa nielen veľa stavalo, ale hlavne sa vo väčšej miere zavádzala do stavieb elektrina a káble bolo treba nejako prichytiť. Na konci 50. rokov sa potom zrodila matka dnešných umelohmotných hmoždiniek. Otcom bol Artur Fischer. Pod týmto menom nájdete dnes už viac ako 2000 patentov. (zdroj: living.inprima.cz)

Akú hmoždinku vybrať?

Najvhodnejší typ hmoždinky pre dané použitie závisí od materiálu, ktorým je tvorená stena. Výber hmoždiniek a tzv. kotviacich systémov, pomocou ktorých dokážeme upevniť čokoľvek do čohokoľvek, je naozaj široký:

Akákoľvek stena

Doma určite nájdete klasické univerzálne hmoždinky. Pracuje sa s nimi ľahko a rýchlo, sú najpoužívanejším kotviacim materiálom. Po naskrutkovaní a utiahnutí sa hmoždinka roztiahne a pevne zachytí v stene. Avšak pozor. Síce ide o univerzálne hmoždinky, no zároveň najslabšie či najcitlivejšie.

Sokle a drevené trámy

Tak na tieto mäkšie materiály sú vhodné natĺkacie hmoždinky. Tie sa predávajú spoločne s oceľovým klincom alebo špeciálnou skrutkou, ktoré sa do hmoždinky zatlčú kladivom. To je oveľa rýchlejšie ako práca s klasickými hmoždinkami.

Duté materiály

Na tie použite nilonové (krídlové) hmoždinky. Tie majú viaceré varianty. Napríklad so štyrmi “krídelkami”, ktoré sú ideálne pre montáž do plytkých otvorov. Používajú sa na zavesenie obrazov, ľahkých zrkadiel a ďalších ľahkých predmetov. Tento typ hmoždiniek zaručuje vysokú pevnosť v sadrokartóne a podobných materiáloch.

Steny

Hmoždinky určené prioritne do steny sa používajú na zavesenie alebo upevnenie ťažkých predmetov. Uťahovaním matice alebo skrutky sa zadný diel kotvy priťahuje. V dôsledku toho sa kovové prvky rozťahujú do šírky a silno tlačia na okolitý materiál.

Sadrokartón

Sadrokartónové hmoždinky sa v dutom priestore rozťahujú do šírky. Po naskrutkovaní a utiahnutí sa zadná časť rozšíri a zloží ako dáždnik. Možno ich použiť na rôzne typy dosiek a tiež na montáž ľahkých predmetov na strop. (zdroj: naradi-skil.cz)

Polystyrén

Použite tanierové hmoždinky. Sú určené na zabezpečenie polystyrénových dosiek prilepených k zatepľovanej stene.

Zárubne a okná

Na tie budete potrebovať tzv. turbošrúby. V predvŕtanom otvore je uchytený samorezný závit, v ktorom je špirálovitá drážka, ktorá zamedzuje, aby sa turboskrutka zo steny uvoľnila. (zdroj: ireceptar.cz)

Spojenie sily a inteligencie

Čo tak ale vyskúšať efektívne riešenie pre kotvenie rôznych zariadení do stavebných materiálov ako betón, pálená tehla či pórobetón s mamuťou silou? A nebude vám k tomu treba ani Mamut lepidlo! Stačí vám novinka v podobe hmoždiniek Duopawer a Duotec. Vďaka inovatívnemu systému dvoch rôznych materiálov pre najvyššiu hodnotu zaťaženia zabezpečujú hmoždinky jedno z najspoľahlivejších ukotvení vašej televízie, skrine, obrazov, umývadiel či osvetlenia. Túto novinku vrelo odporúča aj oddelenie stavebnín, náradia či železiarstva v Stova Baumarket.

Viac sa ale už o nespočetných výhodách hmoždiniek Duopower a Duotec dočítaš TU! Tak teda, šťastlivé a bezpečné kotvenie!