Po jedáckej dovolenke, dennodenných prípitkoch, leňošení či ničnerobení, prinášame tretí diel správneho vŕtania z našej pravidelnej rubriky. Tak ešte nachvíľu zlezte z toho stacionárneho bicyklu a v kľude si prečítajte tentoraz o vŕtaní do kovu a plastu. Hlavne ten kov môže byť nočnou morou každého domáceho majstra. Pri dosiahnutí správneho postupu je to ale hračka.
Drevo, betón, kov. Dodierkuj všetko!
Začiatky síce boli o niečo mäkšie, keďže sme v prvej časti vŕtali do relatívne mäkkého dreva, no hneď v následnom diely sme dokázali prevŕtať betón. Tak prečo by sme nevedeli spraviť poriadne „jamy“ aj do kovu či plastu? Premenlivé, teraz dokonca extrémne mrazivé počasie často zaháňa kutilov do garáží či domácich dielní. Rovnako tak, ako je pre konkrétne vŕtanie dôležitý výber správnej vŕtačky, nesmierne záleží tiež na voľbe vrtáka a správnom vŕtacom postupe.
A prečo to ani zďaleka nie je len o vŕtačke či vrtáku, ale predovšetkým o vŕtajúcom, sa dozvieš v článku SEM!
Aký vrták vám to uľahčí?
Štandardné kovové vrtáky sú vhodné na vŕtanie do mäkkých kovov, napríklad do medi a hliníku. Ale v prípade tvrdých kovov, napríklad nerezovej ocele, je najvhodnejšie použiť vrtáky z chrómovaného vanádu, kobaltu alebo karbidu titánu. Označenie HSS (high speed steel – rýchlorezná oceľ) znamená, že vrták je vyrobený z tvrdšieho kovu:
HSS-R
Najbežnejší a najlacnejší vrták do kovu. Ide o čierny, valcovaný vrták, ktorý má veľmi jednoduchý hrot. Hodí sa pre legovanú a nelegovanú oceľ, farebné kovy, šedú liatinu i tvrdé plasty.
HSS-G
O triedu kvalitnejší. Je strieborný a máva samonavádzací dvojito brúsený hrot. To má výhodu v tom, že nie je potrebné vŕtaný materiál označovať jamkovačom, vrták chytá aj na oblom povrchu. Oproti lacnejšej variante tiež ľahšie preniká do materiálu.
HSS-TiN
Vrták je potiahnutý nitrátom titánu. Vďaka tomu ma lepšie rezné vlastnosti a dlhšiu životnosť.
HSS-Co
Tento vrták patrí do špeciálnej kategórie vrtákov na kov. Vyrába sa frézovaním ako HSS-G, no legujú sa kobaltom. Sú tvrdé, ale tiež strašne krehké. V bežnej práci pri domácom vŕtaní je veľmi pravdepodobné, že ho čoskoro zlomíte. A nie je vôbec lacný.
Keď ani diamanty nestačia
Či použijete ten alebo henten vrták do kovu, opäť sa dostávame k omieľanej fráze, že nie je ani tak rozhodujúce, aký vrták použijete, ale ako budete vŕtať. Aj kvalitný vrták ľahko zničíte, keď nebudete dodržiavať základné pravidlá použitia. Samozrejme, ak použijete vrtáky potiahnuté kobaltom (HSS-Co), vydržia viac aj pri nesprávnom zaobchádzaní, ale tiež to bude viac stáť, keď ho náhodou zlomíte. Pri vŕtaní rozhoduje hlavne to, aká je rezná rýchlosť, čím vrták chladíte či mažete a ako dobre/nedobre je naostrený.
Čo najderavejší rok 2017!
Mäkké kovy, ako napríklad cín, mosadz a olovo, je dobré vŕtať s častými prestávkami, pretože materiál sa namotáva na vrták a tým ho znehodnocuje. Takýto vrták s cínovým obalom sa veľmi ťažko čistí. Z rovnakého dôvodu volíme tiež nižšie otáčky ako pri vŕtaní ocele. Nerezové a nástrojové ocele je veľmi zložité prevŕtať, keďže vrtáky sa vyrábajú práve z ocele, pričom majú rovnakú tvrdosť. Vŕtanie do tohto materiálu je tak o čosi zdĺhavejšie a komplikovanejšie. Aj preto by vám Stova v novom roku pri akomkoľvek náročnom vŕtaní rada popriala veľa a ešte viac trpezlivosti i zdaru!