Kto má záhradu bohatú na vysadené ovocie a zeleninu, sa práve v tomto období môže tešiť na zaslúženú úrodu. Tí, ktorých dvor oplýva len trávnikom s bazénom, môžu spoza plota ticho závidieť. Sústrediť sa ale treba aj pri zbere plodín. Pár fígľami poradíme, ako si to zbieranie značne spríjemniť.
Bez práce nie sú koláče
Snáď sa ani nemusíme baviť o tom, aký enormný je rozdiel medzi mrkvou z vlastnej záhrady a tou zo supermarketu. Tá ručne vykopaná chutí ako mrkva, tá zaplatená peniazmi ako nejaká hmota oranžovej farby. Nejde len o mrkvu! Podobne rozdielna je všetka zelenina a ovocie.
Aby človek mohol v dnešnej dobe svojmu organizmu dopriať pravé bio plodiny, bez domu, záhrady, vzťahu k nej, no predovšetkým času, sa nezaobíde. Kto teda býva v rodinnom dome, resp. v byte, no hore na kopci má vlastnú chatku so záhradkou, má vyhraté. Ak má samozrejme chuť a vôľu pre čerstvé ovocie a zeleninu aj niečo urobiť. Obeť to teda je poriadna. Prakticky od jari až do konca jesene sa človek nezastaví. Avšak, kto to robí, presne vie, prečo to aj robí.
Chlieb natretý maslom posypaný čerstvou pažítkou
To je v lete jednoducho sen. Komu toto nechutí, zrejme má poškodené chuťové bunky! Okrem toho nie je nič lepšie, keď si unavený človek pred ľahnutím na hojdaciu posteľ vo vlastne záhradke odtrhne zo skleníka dozretú uhorku. Alebo preferujete padanie čerešní priamo do nafukovacieho bazéna, ktorý ste umiestnili pod pavučinu konárov vlastného stromu? Tiež super. Keďže sme toho dosť poslintali, o grilovanej cukete už ďalej radšej nebudeme písať.
Teraz je presne to obdobie, kedy popri kosení trávy si sem tam odtrhneme nejakú tú dozretú malinu, strapec černíc, štipľavú papriku či sladký hrášok. Všetko sa teda pekne chystá na jesenný zber, ktorý už ale bude hromadný. Oddelenie záhrady v stavebninách Stova Baumarket si pre vás pripravilo pár jednoduchých až smiešnych rád, ktoré vám môžu zefektívniť či už to terajší, alebo neskorší zber.
Pretože spolu aj viničky chutia sladšie
V prvom rade určite zmobilizujte deti, ktoré máte poruke. Najlepšie tie vlastné, no hodiť sa budú aj tie susedove. Prečo? Pretože majú malé, teda šikovné ručičky, majú príležitosť sa naučiť niečo nové, popri pomoci môžu zajedať sladké jahody a hlavne budú konečne na čerstvom, počítačmi nerušenom vzduchu.
Na zber úrody ale nevyužite len svoju rodinu a známych, ale pozvite do dvora aj o čosi divšiu zver. Presnejšie povedané, hmyz. Možno ste teraz zarazení a pýtate sa načo? Prečo práve hmyz, po ktorej sme ešte aj teraz celí doškriabaní. Totižto, aby bola záhrada dlhodobo udržateľná, zdravá aj neustále svieža, je potrebné im časť úrody niekam odložiť. Uvidíte, že vtáky a hmyz, ktoré neustále číhajú, vás pri ďalšej potrebe opeľovania určite nesklamú.
Trápna zástera, čížmi zapichnuté v tráve, plody v koši na prádlo
No a aby sme úplne pri poskytovaní pomoci prešli zo živého na neživé, zamerajme sa teraz na nástroje. Nástroje v podobe pomôcok vo vašej blízkosti. Začnite pri zbere nosiť zásteru alebo špeciálne nohavice, ktoré majú veľa a hlavne veľké vrecká. Neuveríte, ako vám takáto banalita pomôže. Ak si myslíte, že je zástera blbosť, spoľahnite sa na klasické vedrá. Hlavne, aby ste ich mali vždy v dostatočnom množstve poruke. Samozrejme, nezabúdajte na síce starú, no vhodnú, pevnú obuv, ktorú vždy zabudneme, kde sme naposledy odložili. Čo tak ju mať v záhrade ako dekoráciu? Už nikdy vám nezmizne z očí.
Aby toho nebolo málo, aj spomínané vedrá viete nahradiť šikovnejšou pomôckou. Môžete použiť niečo ako koše na bielizeň, kde nazbierate všetky svoje produkty. Hlúposť? Opäť nie! Ovocie a zelenina umiestnené v honosnom prádlovom koši pri zbere celú dobu dýchajú, pričom akákoľvek nadbytočná voda sa pomaličky vylieva von.
Chlast konečne na úžitok!
Radosť zo zberu môže byť ale hneď pokazená návštevou, ktorá pozvánku určite nedostala. Myslíme ňou hnedé slimáky bez ulity. Zo slizkých bezdomovcov, ktorým sa táto prezývka hodí najviac, sa nám často zdvíha žalúdok. Najmä vtedy, keď si ideme s chuťou odtrhnúť dozretú paradajku. Pri pohľade na rajčinu potiahnutú slizom sa naše sliny ihneď skrývajú.
Dosť bolo ohlodaných stoniek či listov. Aj keď malí, no o to prefíkanejší lúpežníci sa len tak niečoho nezľaknú, vieme, čo na nich platí najlepšie. Keď máte vo dvore sliepky, nebudete mať slimáky už nikdy. Ulitníky totiž kladú vajíčka do dutín pod zemou, kde dokážu prečkať aj zimné mrazy. Akonáhle pôda povolí, začnite okopávať, a ešte než záhony vysejete a osadíte, vypustite sliepky. Nielenže vyzobú slimačie vajíčka, ale pôdu navyše prevzdušnia a obohatia o živiny.
S tými sliepkami ale aj tak ide stále len o prevenčný zákrok, ktorý pocítite až na druhý rok. Na to, aby ste ešte dnes poslali slimáky do „teplých krajín“, potrebuje pivo! Nie, nebojte sa. Nie je neskoro a nenabádame vás k tomu, aby ste sa uchýlili k pitiu omamných látok. Pivo zapustené do zeme láka bezdomovcov ako magnet. Po pár dúškoch skĺznu dovnútra a utopia sa. Niekoľko takýchto krčmičiek rozmiestnených po záhrade znížia populáciu slimákov na minimum.
Keď raz začnete, nikdy od toho neupustíte
Sami vidíte, že okrem celoročnej práce v záhrade môže ešte aj samotný zber priniesť množstvo neduhov. A to teraz nemáme na mysli len slimákov spomínaných v predchádzajúcom odstavci. Záhradníctvo vyžaduje náročnú prácu s neutíchajúcou vytrvalosťou. Keď sa ale večer pred spaním zajedajúc rebarborový koláč pozriete z okna na vlastnú úrodu, ktorú ste vypestovali holými rukami, čierne myšlienky z nerestí budú ihneď zažehnané. No a s vychytanými radami, ktoré ste sa mohli priučiť v tomto článku, na ne nemusíte nikdy ani len pomyslieť. Prajeme teda bohatú, chutnú a tiež bio-organickú chuť!