Chceš ušetriť? Stavaj nízkoenergeticky!

Chceš ušetriť? Stavaj nízkoenergeticky!
4. februára 2017 Wordbajan Wordpress

Aj keď to tak na mnohých miestach možno nevyzerá, krátke dni sa postupne predlžujú a zima v nižších polohách pomaly stráca dych. A možno teraz je aj u vás v rodine to obdobie, kedy sa v bytíku rozhodujete, ktorý jarný či letný víkend začnete s výstavbou svojho vysnívaného hniezdočka. Po vysporiadaní pozemku je vo vašich hlavách už len dilema, aký dom bude ten najideálnejší.

Dnes niet s akými kľúčmi štrngať

V dnešnej dobe to pod Tatrami pre začínajúce rodiny nie je ani zďaleka med lízať. Časy „Stalinovské“, kedy mal v podstate každý po strednej škole zaručenú prácu, kľudnejší život či ľahšie získanie domova v podobe nafasovaného bytu, sú už dávno preč. Po docinganí kľúčov a zmene režimu sa za pár rokov toho zmenilo viac než len dosť. Nájsť si prácu je niekedy sizyfovská úloha, nájsť si prácu, ktorá človeka baví, ešte dvojnásobne ťažšia. S výstavbou rodinného domu to nie je o nič ružovejšie. Po schválení úveru by sme bývať vo svojom a hlavne v novom chceli čo možno najrýchlejšie, najlepšie lusknutím prstov, pričom kvôli neľahkej situácii pozeráme len na to, kde všade by sme mohli pri výstavbe domu ušetriť. Niet sa ani čomu čudovať, no potom to aj tak vyzerá.

Prečo byť trpezlivý, kedy je ten najideálnejší čas na stavbu domu, čo všetko k tomu treba a ako dlho stavať, hľadaj v riadkoch tohto článku SEM!

Prežite drahšie, žite lacno!

Čo to nevyskúšať otočiť? Čo tak byť s výstavbou domu o čosi trpezlivejší? Naši rodičia síce stavali domy v mladom veku, no od kopania základov začali so zariaďovaním obývačky niekedy až po 3 rokoch. Dnes by sme chceli mať všetko za pol roka hotové. Prečo dopodrobna nezvážiť všetky pre a proti, ktoré sú pri výstavbe domu zásadné predovšetkým s ohľadom do budúcna? No a tu sa už konečne dostávame k nízkoenergetickým domom, ktorých cena je síce o niečo drahšia, no pri úspore energií sa to rodine dokáže za veľmi krátky čas vrátiť ako bumerang.

O aké domy ide?

Už z názvu „nízkoenergetické domy“ možno vydedukovať, že tieto stavby majú na rozdiel od tradičných novostavieb výrazne nižšiu spotrebu energie, čo pozitívne pocítia nielen naše peňaženky, ale aj prostredie, v ktorom žijeme. Nízkoenergetické domy majú priemernú spotrebu tepla menšiu ako 50 kWh/m2 ročne, čo je o celú štvrtinu menej než u klasických obytných domov! Na dosiahnutie týchto nízkych čísel je v týchto stavbách kladený dôraz hlavne na tepelnú izoláciu a odvetrávanie.

Níkoenergetický vs. pasívny

Ak sa chystáte stavať ľudovo povedané “na zelenej lúke”, zvážte, či túžite po pasívnom alebo nízkoenergetickom dome. Mnoho ľudí si myslí, že ide o synonymá. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pasívny dom, ako názov napovedá, vykuruje objekt z takzvaných pasívnych zdrojov. Reč je o tepelných kolektoroch, ale aj využití vonkajšieho svetla či tepla vydávanom ľuďmi či vecami. Aktívne zdroje tepla by pasívny dom nemal teoreticky potrebovať. Ak sa budeme baviť o konkrétnej spotrebe, aby mohol byť dom označený za energeticky pasívny, musí splniť limit spotreby tepla do 15 kWh na m2 za rok.

A nízkoenergetický dom? Rad staviteľov či firiem vám povie, že ide o druhú voľbu hneď potom, ako sa ukáže, že pasívny dom nie je pre daného klienta vhodným riešením. Tieto domy majú s pasívnymi spoločnú filozofiu. Zhodujú sa v princípoch, pričom nízkoenergetické štandardy sú samozrejme oveľa voľnejšie. Ide o spotrebu do 50 kWh na m2 za rok. (zdroj: ireceptar.cz)

Dvakrát meraj, raz rež!

Napriek nesporným výhodám je však aj u nás výstavba nízkoenergetických domov ešte stále v plienkach. Investícia do nového systému v kombinácii s tepelným čerpadlom, prípadne aj solárnym kolektorom a zabezpečenie nízkej priedušnosti, ktoré sú nízkoenergetickým či pasívnym štandardom, predražujú stavbu aj o viac ako 10%. Či už takéto bývanie stojí alebo nestojí oveľa viac peňazí, ich propagátori tvrdia, že za nesmelým prístupom rodín k týmto domom stojí hlavne nedostatočná informovanosť. Aj odborníci stavebnín Stova by vás aspoň pomocou tohto článku radi naviedli na dostatočné zváženie všetkých alternatív pri výstavbe aj toho vášho vysnívaného domu.