Vonku v týchto dňoch vystrája horúce leto. Neraz teplomer ukazuje tridsaťstupňové horúčavy. Ľudia vo svojich domoch či bytoch trpia, keďže je vo vnútri tak horúco ako vonku. Zrejme medzi nich patríte aj vy. Čo robiť, aby sa človek neuvaril vo vlastnom pote, vo vlastnej posteli?
Strecha ako dáždnik? Kdeže!
Cez deň sa to v našich domovoch ešte dá zvládnuť, no v noci by sme najradšej niečo roztrieskali. Prevaľujeme sa zo strany na stranu, pozeráme do stropu a dúfame v malý ľahký vánok, ktorý občas zablúdi otvoreným oknom.
Často ale nepomáhajú ani okná otvorené dokorán a stále máme pocit, akoby bolo zapnuté kúrenie. Verte, nie ste ďaleko od pravdy. Do miestností naozaj sála teplo, a to priamo zo strechy. Tá sa vie v letných mesiacoch rozpáliť na abnormálne vysokú teplotu (80°C). Cez deň sa vďaka slnečnému žiareniu zahrieva a vo voľnej ploche pod strešnou krytinou sa tvorí neúnosná teplota. Tá potom prúdi do ďalších izieb.
Zapál(r)enci pozor! Nie je to len o klíme
A aké je teda riešenie? Jednoduché! Stačí vykonať stropnú izoláciu. Vrrr… Ups, zrejme sme zaťali do živého. Nemáte na toto riešenie čas či dostatok financií? Tak potom neostáva nič iné, len si zaobstarať nejakú poriadnu klimatizáciu. A keď sa vám aj tá zdá pomerne drahá, dajte šancu ventilátorom. Ide však o zariadenia, ktoré teplo z miestnosti neodvádzajú aktívne, ale prostredníctvom točiaceho sa mechanizmu, ktoré iba zlepšuje subjektívny pocit v miestnosti.
Trh ponúka technologicky vyspelé zariadenia i lacné alternatívy. Ako sa efektívne brániť úmornému teplu, keď nemáte možnosť pravidelne skákať do osviežujúcej vody? Čítajte SEM!
Absolúnou „topkou“ sú tento rok ochladzovače vzduchu, ktoré využívajú cirkuláciu vzduchu okolo chladnej vody alebo ľadových kapslí. Sú lacnejšie ako mobilné klimatizácie a vzduch v miestnosti dokážu ochladiť oveľa viac ako samotné ventilátory.
Z núdze cnosť
Skúste dom konečne vyvetrať. A hlavne správne! Najväčšou chybou je nechať pootvorené okná po celý deň s tým, že popoludní bude na východe či severe chládok. Zavrite ich! Zatiaľ čo v zime sa odporúča otvoriť okno niekoľkokrát za deň na zhruba päť minút, v lete je pravidlo iné. Okno otvárajte najlepšie pred východom alebo po západe slnka, a to na 25 až 30 minút.
Ďalšou veľmi dobrou ochranou pred slnečným žiarením je zakrytie okien. Účinnejšie je zatemnenie zvonku, pomocou vonkajších roliet, markíz či slnečníkov. Najlacnejšie sú látkové markízy, ktoré dokážu znížiť množstvo slnečných lúčov až o 90 %, a to ako u rodinných domov, tak napríklad na balkónoch bytov.
Čo naozaj funguje?
Všetky odporúčania, ktoré sme vám predostreli v predchádzajúcich odsekoch, sú už ale len hasením neuhasiteľnej zápalky. Nachvíľu ju uhasíte, no ona sa aj tak z popola opäť rozohní. Pre tých, ktorí dom už postavený majú, však ale iné riešenia ani neprichádzajú do úvahy. Šťastie majú tí, ktorí sa ešte len chystajú stavať.
Azda najdôležitejšou časťou pri rozhodovaní o tom, z akých materiálov postavíte dom, je výber vhodného muriva, teda stien. My vieme, ktoré murivo bude to pravé orechové. Stačí si prečítať článok TU!
Jedine dom z pálených tehál je najlepším predpokladom na dosiahnutie príjemného vnútorného prostredia nielen v zime, ale taktiež v lete. Masívne steny z tehál totiž najefektívnejšie zabraňujú rýchlemu prehriatiu interiéru, pretože tehlové murivo výborne akumuluje teplo. Pomáha udržiavať stabilnú teplotu v miestnostiach pri zmenách vonkajšej teploty tak v priebehu dňa, ako aj v prechodných obdobiach.
Hlina, voda, vzduch a oheň
Pri zrode tehly stoja tieto štyri základné živly. Ide teda o prírodný materiál ako lusk. Tehliarsky črep vďaka svojej otvorenej pórovitej štruktúre zabezpečuje optimálny vlhkostný režim a je prirodzeným regulátorom vnútornej klímy v obytných priestoroch.
Pre vysoký komfort bývania sú ideálnym riešením tehly plnené minerálnou vlnou, s ktorou majú tie najlepšie skúsenosti aj dlhodobí zákazníci stavebnín Stova Baumarket. Predstavujú totiž spojenie síl dvoch prírodných materiálov. Pálená hlina v kombinácii s minerálnou vlnou vkladajú do hotového produktu radu neodškriepiteľných výhod.
Porotherm je stelesnením ideálu
Tepelná izolácia v rámci hrúbky steny, tepelná izolácia chránená pred poveternostnými vplyvmi a mechanickým poškodením, vysoká pevnosť muriva a dobrá akumulácia tepla. Murivo, ktoré netreba dodatočne zatepľovať, murivo, ktoré výrazne šetrí náklady na vykurovanie. Môže takýmito prednosťami oplývať jedna tehla? Môže, aj oplýva! Je ňou tehla Porotherm T Profi od akciovej spoločnosti Wienerberger Ziegelindustrie AG, ktorá pôsobí aj pod Tatrami a to od roku 1992.
Výroba tehál najvyššej kvality
Spoločnosť Wienerberger slovenské tehelne je dcérska spoločnosť najväčšieho svetového výrobcu tehliarskych výrobkov, ktorú ešte v roku 1819 založil Alois Miesbach. Na juh od Viedne, na kopci nazývanom Wienerberg, zriadil nové tehelne a navrhol nové vypaľovacie pece.
Spoločnosť sa od začiatku svojho pôsobenia snaží zlepšiť kvalitu života a ponúkať najlepšie riešenie tým, ktorí sa rozhodli pre zdravé bývanie. Niet najmenších pochýb, že sa im to aj darí. A nezaostávajú ani slovenské tehelne pod touto značkou. Tie naposledy získali až tri ocenenia, Čestné uznanie Coneco 2017, Zlatú plaketu a Zlatého Leonarda, ktoré sa každoročne udeľujú na stavebnom veľtrhu CONECO 2017 v Incheba Expo v Bratislave.
Myslite na začiatku, myslite dlhodobo
Tak vidíte. Existuje mnoho malých vychytáviek, ktoré dokážu v dome spríjemniť horúce letné dni. No a keď ani to neexistuje, musíte sa spoľahnúť na nafukovací bazén či len nanuk v ruke. Avšak ak v dlhodobom meradle chcete naozaj ušetriť a už viac neriešiť provizórne osviežovače vzduchu, na príjemnú klímu musíte myslieť už od základov. Do svojho vysnívaného domu preto odporúčame zakomponovať tehly Porotherm, ktoré sa svojim charakterom a efektivitou radia medzi tie vôbec najideálnejšie tepelno-akumulačné materiály.