Kosenie má jasné pravidlá. Prečo sa ich neoplatí podceniť?

Kosenie má jasné pravidlá. Prečo sa ich neoplatí podceniť?
21. mája 2020 Wordbajan Wordpress

Máme za sebou prvé kosenia. Nejak sa vám ten trávnik ale nepozdáva? Možno ste len nedodržali všetky detaily, ktoré sú veľmi dôležité, no stále dosť zanedbávané. Zle vykonávaným kosením môže dokonca dôjsť až k trvalému poškodeniu trávnika a nenávratným zmenám v jeho vzhľade. Nasledujúce riadky by ste tak určite nemali prehliadnuť.

Môže ísť o skutočnú alchýmiu

Pravidelné kosenie trávnika má určite čo do seba. Vďaka dostatočným intervalom dokážeme udržať potrebnú výšku trávnika, ktorá sa odzrkadľuje na jeho celkovom vzhľade, ale aj životachopnosti. Pravidelným kosením tiež podporujeme odnožovanie trávnych jedincov a zároveň znižujeme možnosť výskytu burín v trávniku, pričom výsledkom je kvalitný a naozaj svieži trávnik.

Trávnik „seká“ prakticky každý, kto nechce mať na záhrade džungľu. Lenže nie je kosenie ako kosenie a dalo by sa povedať, že správny postup môže byť niekedy pomerne zložitá alchýmia. Pri zle zvolených postupoch trávnik nielenže nebude zodpovedať vašim vizuálnym predstavám, ale dokonca môže dôjsť k jeho celkovému poškodeniu. Ako teda dosiahnuť, aby bol „koberec“ správne vysoký, hustý a čo najviac „fresh“?

Vždy len po tretinkách

Keď ste tento rok ešte nekosili, pamätajte, že pri prvom a poslednom kosení v sezóne by mala byť výška pokosenej trávy o niečo vyššia než zvyčajne, aby tráva dobre rástla a bola odolnejšia. Skôr ako tráva začne poriadne rásť, je vhodné ju prevzdušniť pomocou vertikulátora alebo špeciálnymi prerezávacími hrabľami.

Asi najväčšou dilemou ostáva, do akej výšky trávu kosiť. Pri správnom kosení by nemala byť skosená viac než tretina dĺžky stebla trávy. Z toho teda vyplýva, že ak sa nebudete môcť koseniu venovať dlhšiu dobu (napr. z dôvodu dovolenky či pracovnćh povinností), trávu skracujte na viackrát s niekoľkými dennými odstupmi. Skúsenosti ukazujú, že na rast trávnika je najlepšia výška pokosenej trávy medzi 5 až 10 cm. Pokiaľ je výška trávy nižšia ako päť centimetrov, zvyšuje sa riziko poškodenia rastliny, pretože tráva je v tomto prípade menej odolná proti dehydratácii. Príliš nízko pokosená tráva (menej ako 3 cm) zvyšuje aj opotrebovanie kosiacej plošiny kosačky a riziko jej poškodenia pri zasiahnutí kameňmi. Okrem toho sa znižuje aj jej životaschopnosť a trvanlivosť.

Vyberte si kosačku na mieru

Prejdime už azda k tej najdôležitejšej veci. Môžete totiž všetko robiť správne, ale ak na kosenie trávy nezvolíte vhodný stroj, výsledky môžu byť rozporuplné. Samozrejme sa stále nájdu ľudia, ktorí skrátka vytiahnu zo stodoly kosu a trávnik pokosia tradičným spôsobom. Nič proti. Ak totiž máte dostatok skúseností, môžete to zvládnuť veľmi dobre, navyše bez hluku a finančných výdavkov. Lenže z hľadiska efektivity a námahy sa predsa len môže lepšie javiť kosačka. Otázkou zostáva, akú zvoliť. Kosačky delíme podľa typu žacieho ústrojenstva na lištové, rotačné, vretenové, strunové a cepové. Podľa druhu pohonu potom na ručné, elektrické, benzínové (motorové) a hybridné.

Pri výbere kosačky musíte vziať do úvahy veľkosť pozemku. Voľbou zodpovedajúceho modelu sa vyhnete jeho nadmernému opotrebovaniu a zbytočne častým opravám. Dôležité je tiež zvážiť, akým spôsobom budete pokosenú trávu spracovávať. Spravidla máte na výber jej odhadzovanie, mulčovanie či zber. Na základe nadobudnutých informácií a hlavne vašich požiadaviek vám aj u nás v Stova Baumarket kvalifikovaní predajcovia či technici odporučia ten najvhodnejší model. Za výhodné ceny vám v tomto období vieme ponúknuť rôzne typy kosačiek a príslušenstva od renomovaných značiek GardenaAL-KO. Tešíme sa na vás.

Zdroj: mojdom.zoznam.sk, travos.cz, roznovska-travni.cz, Ondřej Čarňanský – idnes.cz