Prejsť po podlahe mopom a domnievať sa, že o ňu bolo dobre postarané, je veľkým omylom. A je úplne jedno, o aký materiál ide. Každý z nich je niečím špecifický a tomu treba prispôsobiť aj údržbu.
Na drevo menej vody, viac vosku
Výberom kvalitnej podlahy by rozhodne nemala končiť vaša starosť o ňu. Je potrebné jej venovať pozornosť, inak sa vám akokoľvek drahá podlaha nemusí vyplatiť.
Začnime drevenou podlahou, ktorú je potrebné strániť predovšetkým od prachu a špiny. Nesmie sa umývať mokrým, ale len vlhkým spôsobom. U bežných čistiacich prostriedkov riedených vodou sme často svedkami toho, že sa na podlahu dostáva abnormálne veľa vody. Tá môže drevo poškodiť a spôsobiť jeho napučanie. dnes pritom existujú modernejšie a účinnejšie spôsoby. Na trhu sú k dispozícii čistiace prostriedky vo forme rozprašovačov, ktoré sa už nemusia riediť. Ich nanášanie je jednoduché, stačí ich nastriekať na podlahu a rozotrieť.
Plávajúce a drevené podlahy je okrem toho dobré z času na čas natrieť špeciálnou podlahovou pastou, prípadne odborne navoskovať a vykonať leštenie. Vďaka tomu dostane podlaha ochranný filter, ktorý zabráni jej rýchlemu poškodeniu. Pamätajte, že voskovanie a leštenie znamená pre podlahu značné predĺženie životnosti.
Laminát, PVC, linoleum
Laminátové podlahy sa udržujú a čistia podľa podobných zásad ako tie drevené. Je nutné ich pravidelne zametať alebo vysávať. Časté mokré čistenie má za následok sčernenie a napučanie hrán v spojoch. Na čistenie sa používajú špeciálne výrobky odporúčané výrobcom. Nie je nutné sa snažiť o aplikáciu rôznych leštidiel, pretože čím lesklejšia podlaha je, tým sú stopy nôh viac viditeľné. Ak vám teda práve laminátové podlahy padli do oka, kvalitné produkty značky Egger nájdete teraz u nás za zvýhodnené ceny.
Čo vinylová podlaha? Tak tá sa dá jednoducho čistiť bežným domácim zmetákom, vysávačom alebo vlhkým mopom. Na čistenie sa používajú neagresívne čistiace prostriedky, na podlahe nesmú zostávať kaluže vody. Je dôležité nainštalovať podložky z plsti na nohy stoličiek, stolov aj skríň.
Prejdime už na linoleum. Značnú redukciu frekvencie a objemu čistenia a údržby v porovnaní s linoleom bez povrchovej úpravy umožňuje prírodné linoleum. Z dôvodu dosiahnutia najlepších výsledkov však používajte len špeciálne prípravky, ktoré na tomto povrchu vytvoria ochranný film.
Keď túžite po podlahe, ktorá vám vydrží aj napriek tomu, že je vašou záľubou časté umývanie podláh, navštívte naše stavebniny. V ponuke máme kompozitnú vodeodolnú podlahu Arbiton v 20 prevedeniach a v 20 ročnej garancii.
Pravidlá a rutina podlahe prospievajú
Okrem správnej čistiacej metódy existujú aj ďalšie vychytávky, ktorými viete životnosť podlahy značne predĺžiť. Rohože, alebo správne navrhnuté čistiace zóny, dokážu pred vstupom do budovy, kde sa nachádza podlahová krytina, zachytiť až 90 % všetkých nečistôt. Rohožky tak v žiadnom prípade nepodceňujte. Veľký vplyv na opotrebenie podlahy má ale tiež jej pH. Kyslé a zásadité pH pôsobí na podlahu negatívne. Za to väčšinou môže prostredie, v ktorom sa podlaha nachádza – vonkajšie nečistoty, ale aj mastnota, soľ či chemické čistiace prípravky. Dôrazne preto odporúčame čistiť podlahu iba čistou vodou alebo kvalitnými čistiacimi prostriedkami, ktoré nespôsobujú zmenu pH na kyslé alebo zásadité.
Spôsob upratovania mnohí preberú z domova, od partnera alebo od známych a cítia malú potrebu zmeniť svoj systém alebo získať informácie o nových nástrojoch na trhu. Vďaka tomu má každý svoj špecifický systém upratovania. Podlaha je tak spätá s obrazom, ktorý chceme o sebe ostatným ukázať, teda prezentovať. Nastavte si jasné pravidlá a kontrolujte, či sú efektívne a či sa dodržiavajú. Jedine tak udržíte podlahu čistú a trvalo bezpečnú.
Zdroj: Monika Šestinová – receptyprimanapadu.cz, dewolf.cz, dverepb.cz