Najchladnejšie obdobie cez rok síce ešte oficiálne nezačalo, no aj napriek tomu už jasne úraduje. Posledné dni pod Tatrami sú jasným dôkazom. Či si ešte tento rok dedo Mrázik zoberie na pár dni dovolenku alebo mu do toho skočí nejaký sviatok, zimušné topánky už prezúvať nebudeme. Totiž už aj záhradu stihla Perinbaba zakryť bielou perinou. A čo tá vaša? Pripravili ste ju na sneh poriadne?
Neexistujú dve rovnaké vločky
Stihli ste pred prvým snehom a mrazmi úspešne zazimovať záhradu? Nie?! Aj by sme vám odporučili prečítať si tento článok TU!, ale už je zrejme neskoro. Kašlite teda na to a začnite sa skôr sústrediť na napadaný sneh. Ten dokáže byť v záhrade dosť kontroverzný. Zatiaľ čo niekedy dokáže vyčariť úspech od ucha k uchu, inokedy zas vie privodiť nejednu vrásku. Tak ako totiž snehové vločky záhrade prospievajú, tak jej môžu aj razantne uškodiť.
Pod Perinbabkynou perinou je teplo…
Niekomu by sa mohlo zdať, že ľadový sneh predsa záhrade nemôže nijako pomôcť, no nie je tomu vôbec tak! Nízke teploty v spojení s vlhkosťou sú síce pre rastliny na záhrade veľmi nepríjemné, pretože vlhká hlina premŕza ku koreňom oveľa rýchlejšie a hlbšie, no ochranou proti vplyvom mrazu môže byť paradoxne práve sneh, ktorý ich dokáže pred mrazom pokryť. Zachytáva totiž tepelné žiarenie vychádzajúce z hlbších vrstiev pôdy a zároveň chráni zem pred studeným vetrom. Dá sa povedať, že suchý, ľahký, prachový a kryštálový sneh je v záhrade výborných tepelným izolantom, akým je napríklad fasáda zatepleného domu. Nie je ale všetko zlato, čo sa blyští…
…ale niekedy až priveľmi
Zatiaľ čo hline sneh lahodí, u stromov a kríkov to môže byť naopak. Áno, čerstvo napadaný sneh spoza okna v záhrade vyzerá úchvatne a na vetvách stromov je tou najlacnejšou dekoráciou. Prúser nastáva vtedy, keď sa začnú teploty striedať a pôvodne ľahký sneh sa postupne topí a znova zamŕza. Pod ťažkou váhou sa môžu vetvy prehýbať, skláňať k zemi, meniť tvar k nepoznaniu a v najhoršom prípade dokonca lámať.
Síce si chcel, no nové prírastky do rodiny, čiže mladé stromčeky, si už vysadiť nestihol? Nepodliehaj panike, stromčeky možno poľahky zazimovať a na začiatku jari v pokoji zasadiť. Viac TU!
O nič lepšie na tom nebude ani trávnik, keďže reálne hrozí, že sa steblá polámu a miesto „angličáku“ budete mať len hnedé škvrny. Chodiť po trávniku a iných častiach dvora by sme teda mali čo možno najmenej. Aby ste sa po ňom mohli bezpečne pohybovať a to ako pešo, tak napríklad autom do garáže, potrebujete šikovné cestičky. Či už na to využijete klasickú lopatu, alebo snehovú frézu, záhradu v zime v žiadnom prípade nezanedbajte. Na jar sa vám patrične odvďačí.
Ako si so snehom poradiť?
Akým spôsobom sa najefektívnejšie vysporiadať s návalmi snehu v záhrade, čo robiť pri zlomení vetvy, alebo ako zabrániť zničeniu trávnika snehom, nájdete už čoskoro v ďalšom článku na našom blogu. Ak sa vám ale čakať nechce, obráťte sa na vedúceho oddelenia záhrady. Zatiaľ sa majte a nad snehom v záhrade lopatu nelámajte!