Niektorí sa tešia na zaslúžený odpočinok, iní zas začínajú smútiť. A nie, nemáme na mysli dušičkové obdobie, ale blížiace sa mrazivé počasie, sneh, krátke dni a s tým spojenú potrebu zazimovať záhradu. Aj preto tí záhradkári, ktorí počas leta dennodenne trávili voľné chvíle na svojom dvore a kde sa ich práca premieňala na relax či oddych, si nechávajú zazimovanie záhrady na poslednú chvíľu. Svoju zeleň si chcú ešte čo najviac užiť. Čím skôr sa však s prípravou na odpočinok záhrady dokážete zmieriť, tým sviežejšia i nabitá energiou vás privíta na jar.
Vitamíny záhrade nepomôžu!
Keď je leto, promenádujeme sa po uliciach ledva oblečení. Ak sa však koncom septembra začne rapídne ochladzovať, vyťahujeme zo skríň najprv prechodné, potom zimušné bundy. Vyšúchané žabky končia väčšinou v kontajneroch, prednosť dostávajú kožušinkou prepchaté „lakovky“. Často sa však stáva, že prechodné obdobie dosť podceníme, resp. sa len ťažko lúčime s odlietajúcimi lastovičkami. Niekedy však doma šetríme a o kúrení sa nám zatiaľ len zdá. No a keďže hniezdočko zateplené nemáme, musíme sa vymrznutí babušiť pod deky. Neraz sa to samozrejme odzrkadlí na prechladenom organizme či nádche. Ale čo má toto, doparoma, spoločné so záhradou? Nič, len to, že keď v ten správny čas zanedbáme jej zazimovanie, taktiež ochorie!
Nastenku Ivan prebudil, záhrada je iný oriešok
Zazimovanie záhrady by sme nemali v žiadnom prípade odkladať! Koncom októbra je už ten najvyšší čas sa do toho pustiť. Každý pozemok si totiž potrebuje po vegetačnom období dostatočne odpočinúť. A okrem toho, ak si želáme ďalší rok zožať bohatú úrodu, už dnes bolo so začatím príprav neskoro! Je však stále čas podniknúť kroky, ktorými sme doteraz opovrhli, a to najmä pred tým, než k nám zavíta deduško Mrázik. Nespoliehajte sa na to, že vašu záhradu príde nejaký fešný Ivan zachrániť. Ak vaše randenie so záhradkou bude prebiehať v pravidelných intervaloch aj počas týchto dní a každému kútu sa dostatočne povenujete, nijakého Ivana ani potrebovať nebudete.
Ako uložiť záhradu na zimný spánok?
Po tráve sa nechodí, po tráve sa ide kosačkou
Trávnik treba pokosiť, aby nám nezostala prerastená tráva pod snehom. Nie je zlé ho pohnojiť hnojivom s obsahom draslíka. Ten zvyšuje odolnosť proti hubovým chorobám a zmrznutiu. Pozbierame všetky vetvičky a trávnik s pôdou prevzdušníme.
Ani lístok sa bez priateľa nepohne
Opadané lístie z trávnika dôkladne pohrabeme a dáme na kompost, pretože trávniku pod napadaným lístím hrozia rôzne choroby, plesne, návštevy parazitov a rôznych škodcov. A nezabúdajte, hrable neodkladajte, pokiaľ stromy nebudú odeté do Adamovho či Evinho rúcha.
Stromy a záhony
Zo stromov zozbierame zabudnuté či doteraz nepovšimnuté plody. Ak sú stromy rozmaznané, treba ich proti omrznutiu obaliť nejakou textíliou alebo fóliou bielej farby. Záhony musia byť pred rytím odburinené, no s veľkými kusmi si lámať hlavu, resp. ruky, nemusíte. Mráz ich roztrhá.
Kvetiny a rastliny
Vyžaduje sa vykopať cibuľky rastlín, ktoré by zimu neprežili. Tie ponechajte doma na suchom a chladnom mieste. To isté platí pri presádzaní všetkých rastlín a kvetov. Rastliny, ktoré budú cez zimu vonku, zakryte ľahkým organickým materiálom. Nezabudnite poprerezávať viacročné rastliny.
Myslite aj na záhradnú techniku
Ak totiž chcete, aby fungovala aj na budúci rok, nestačí ju len odložiť na miesto, kde prečká do jari. Dôkladne ju treba vyčistiť a vykonať drobné úpravy.
Ak budete pri uspávaní, úprave a ošetrovaní vášho trávnika, stromov, záhonov, skaliek, trvaliek či iných častiach dvora potrebovať poradiť, obráťte sa na verného priateľa pre vašu záhradu. „Uspávacia píšťalka“ vedúceho oddelenia záhrady vám je k dispozícii počas celej sezóny.