Stáva sa vám, horlivým záhradníkom, že ste vysiali semienka, ale vzišlo z nich len niekoľko rastlín či dokonca žiadna? Niekedy za to síce môže zlá klíčivosť osiva, no väčšinou práve váš chybný postup. Našťastie existujú faktory ovplyvňujúce klíčenie semien, ktoré rozhodnú o tom, či bude vaša úroda bohatá alebo opäť biedna.
Voda je základom všetkého
A nielen ľudského tela, ale aj základom života semienok. Tie sa totiž prebúdzajú k životu v poriadnej vlhkosti. Práve preto sa poľnohospodári tešia z jarného dažďa ako malé deti. Semienka, mimochodom, potrebujú omnoho viac vlahy k tomu, aby začali klíčiť, než potrebujú sadenice k svojmu ďalšiemu rastu. Ale ako túto vlahu zabezpečiť?
Jednoduchým namočením vo vode. To by malo trvať približne jeden až dva dni, pričom semená by mali byť úplne ponorené pod vodou. Musia poriadne nasiať vodu a naštartovať klíčenie. Avšak pozor! Vysiať do zeme by ste ich mali skôr, než klíček prerazí obalom semienka. Pri máčaní okrem toho existuje aj riziko zničenia semien v dôsledku nedostatku kyslíka. Je preto dôležité namočené semená občas premiešať, aby sa voda prekysličila. Máčanie vie byť zákerné tiež v tom, že z namočených semien sa do vody uvoľňujú živiny, ktoré podporujú rast potenciálnych baktérií. Pravidelne vymieňajte vodu za čerstvú a baktérie sa šíriť nebudú.
Zásadný vplyv má tiež teplota
Je dôležitým faktorom obzvlášť pri predpestovaní sadeníc. Optimálna teplota pre klíčenie semien väčšiny zeleninových druhov sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 30 °C. Najmä semená teplomilných rastlín milujú rast pri vysokej teplote. Ak nemáte v skleníku aspoň 15 °C, ubytujte sadeničky doma nad radiátor. Tu budú mať semienka dostatok tepla pre rýchle vyklíčenie a mladé rastlinky dostatok svetla potrebného pre fotosyntézu. S teplom to ale tiež netreba prepísknuť. Teplota nad 25 °C sadeničkám škodí.
A Aby sme nezabudli. Tak ako aj vody treba viac pri vyklíčení semienka, u teploty tomu nie je inak. Vyššia by mala byť hlavne pri prebúdzaní semienka zo spánku, než teplota potrebná pre následný vegetatívny rast rastliny.
Vrcholom úspechu je príprava pôdy
Správne siatie je predovšetkým správna príprava pôdy. A práve zlá príprave pôdy na siatie je príčinou neskorého a zlého rastu porastov, aj tých z naozaj kvalitných semien.
Semienka, aby vyklíčili, treba siať do správnej hĺbky. Príliš hlboké siatie semien je najčastejšou príčinou ich neúspešného rastu. Všeobecné pravidlo hovorí, že semienka by ste mali siať do hĺbky, ktorá je štvornásobkom ich veľkosti.
U semien môžete prispôsobiť hĺbku výsevu na záhonoch či na poli aktuálnemu počasiu. Pri chladnom a vlhkom počasí je lepšie siať menej hlboko, aby mali semienka dostatok tepla. Povrch pôdy sa prehrieva rýchlejšie a semená tak budú lepšie klíčiť. Hlbšie vysiate semená by v chlade miesto klíčenia mohli začať hniť. Naopak pri suchom počasí môže pôda vyschnúť do hĺbky niekoľkých centimetrov, čo zvyčajne znamená záhubu. Je preto lepšie siať o niečo hlbšie. Pozor! Vyššie uvedené rady platia pre veľké semená. Pri drobných semien je najdôležitejšie, aby ste ich nezasiali príliš hlboko.
Zanedbať netreba ani výsevné dni
Dodržiavať čas siata padne taktiež na úrodnú pôdu. Potvrdzuje to aj niekoľko desiatok rokov trvajúci výskum. Na sadenie má vplyv dokonca aj mesiac. Ak je v splne, treba sadiť všetko čo má úrodu nad zemou. Keď mesiac klesá alebo je v nove, saďte všetko čo má úrodu pod zemou. Čím viac sa priblížite k splnu alebo k novu, sadenie a samotný rast budú o to efektívnejšie.
Naši odborníci zo záhrady vám síce ukázali len pár rád so sadením semiačok, no sú o to dôležitejšie. Jedine ak dodržíte spomenuté základy, môže byť vaša tohtoročná úroda viac než len bohatá.