Každý objekt stojí pred novodobou výzvou a tou je zvyšovanie požiadaviek na tepelnú izoláciu. Východiskom môžu byť kvalitné parozábrany, ktoré sú jedným z výstrelkov modernej doby, pričom kladú dôraz predovšetkým na ekonomické a ekologické bývanie. Dnes bude reč práve o nich.
Funkcie parozábran
Parozábrana je jednosmerne priepustnou fóliou, ktorá sa inštaluje dovnútra ešte pred tepelnou izoláciou. Ak by sme tému mali čo najviac zjednodušiť, parozábrany fungujú tak, že púšťajú vlhkosť z domu von, ale tú vonkajšiu dovnútra nie. Aplikujú sa najčastejšie z vnútornej strany na krovy domov. Sú vyrobené tak, aby sa vlhkosť, ktorá vzniká v dome už len trebárs dýchaním, praním, varením či sušením oblečenia dostala von, ale žiadna nevošla dnu. Prečo sú ale tak výhodné a na akom princípe fungujú? Všetko si podrobne vysvetlíme.
Výhody?
Tou najväčšou je azda to, že dom vďaka porozábranám dokáže omnoho lepšie izolovať teplo. Okrem toho nevytvára žiadne zbytočné vzdušné prúdy, pričom nedochádza k ochladzovaniu vplyvom odparovania, pretože nie je čo odparovať. Vy teda môžete ušetriť na vykurovaní. Parozábrany tiež vedia efektívne regulovať vlhkosť domu, čo výrazne prispieva k zvýšeniu životnosti daného objektu. Netreba brať na ľahkú váhu, že vlhkosť je veľkým nepriateľom stavieb všetkého druhu. Spôsobuje koróziu kovových materiálov, podporuje vznik plesní či hnilobu dreva. No a pri dreve chvíľu ostaneme…
Kondenzácia vs. vyparenie vlhkosti
Parotesná fólia má v drevostavbách dve základné funkcie. Prvá z nich je zaistenie vzduchotesnosti obálky domu (aby vám do domu nefúkalo), tou druhou je zabezpečenie, aby sa nedostávala vlhkosť v zimných mesiacoch do konštrukcie, kde skondenzuje a tým začne znižovať ako tepelné vlastnosti konštrukcie, tak výrazne jej životnosť.
Keby ste nechali konštrukciu drevostavby bez parozábrany, bude vám vďaka rozdielu parciálnych tlakov prestupovať teplý a parami nasýtený vzduch priamo do konštrukcie. Teplý vzduch na seba dokáže naviazať ďaleko viac vodných pár ako vzduch studený. V jednom momente (rosný bod) už vzduch nie je schopný absorbovať také množstvo vlhkosti (vodnej pary) a tak vlhkosť skondenzuje. Tento efekt môžete pozorovať napr. na vychladenom pohári piva, prípadne na okuliaroch, keď vojdete z mrazu do teplej miestnosti.
Z hľadiska stavebnej fyziky sa počíta, koľko vlhkosti v konštrukcii za rok skondenzuje a koľko vlhkosti sa z konštrukcie vyparí. Pre konštrukcie, v ktorých sú drevené prvky, platí, že vo vnútri môže skondenzovať maximálne 0,1 Kg/m2, a to len v prípade, že je konštrukcia schopná odpariť vyššie množstvo pary. V tomto prípade to je OK.
Voľbou Delta-Reflex!
Je dôležité si uvedomiť, že aj parozábrana je len jednou časťou stavebných prvkov a nie je na mieste prisudzovať jej zázračné účinky. Platí to aj obrátene. Ak bola parozábrana nainštalovaná a napriek tomu vlhkosť v dome zapracovala natoľko, že bol poškodený sadrokartón, drevené časti domu či tepelná izolácia, nemusí to byť nutne chybou parozábran. Ľudia okrem toho často chcú ušetriť, pretože parozábrana im príde príliš drahá, a nahradia ju nejakou obyčajnou izolačkou, či dokonca lepiacou páskou. No a pohroma je na svete. V tomto prípade sa naozaj oplatí držať pri parozábrane.
To, či bude, alebo nebude parozábrana fungovať, záleží na mnohých faktoroch. Na tom, či je stavba správne naprojektovaná a dobre postavená, ale aj na výbere a inštalácii samotnej parotesnej fólie. V našich stavebninách vám určite ponúkneme parotesnú zábranu Delta-Reflex od spoločnosti Dörken, ktorá dlhodobo účinne bráni poškodeniu tepelných izolácií v konštrukciách striech spôsobených difúziou vodnej pary. Táto parozábrana až o 10 % zvyšuje účinnosť tepelnej izolácie, o 99 % znižuje zaťaženie ľudí elektromagnetickým žiarením, dokáže odraziť až 50 % sálavého tepla a funguje ako 100 % zábrana proti prenikaniu vzduchu či vodnej pary. Nie je čo riešiť.
Zdroj: doerken.com/sk, stavebni-vzdelani.cz, drevostavitel.cz