Originálna, kreatívna, hravá aj podporujúca detskú fantáziu či predstavivosť. Presne takáto by mala byť moderná detská izba poskytujúca dostatok priestoru a súkromia na to, aby sa vaša ratolesť mala kam uchýliť. O niečo dôležitejšie sú však bezpečnostné prvky, s ktorými bude „kráľ“ vládnuť svojej pevnosti o niečo odvážnejšie.
Kde hrozí nebezpečie?
Zaťahovať za visiaci záves, vyliezť na skrinku a pozrieť si všetko zhora, postrkať kocky lega tam, kde naša fantázia nesiaha, to je len zlomok toho, čo sa určite vyliahne v malej hlavičke. Niektoré rizikové miesta odhalíte poľahky, iné sa vynoria po čase. Bohužiaľ, také objavy môžu byť sprevádzané detským plačom, v horšom prípade zranením.
Jedným z najväčších nebezpečenstiev číhajúcich na malých objaviteľov sú okná. S trochou úsilia zvládnu prisunúť stoličku alebo škatuľu, vyliezť hore a pozrieť sa, čo sa vonku práve deje. Problémové môžu byť tiež ostré hrany nábytku či zle zvolené produkty v detskej izbe. Poďme ale pekne po poriadku.
Pár jednoduchých zmien
Poletujúce vtáky, jazdiace autá i štekajúci pes sú veľké lákadlá, stačí chvíľka bavenia sa s kľučkou a okno sa otvorí. Nikdy nenechávajte dieťa bez dozoru pokiaľ vetráte oknom alebo balkónovými dverami. Ak chcete mať raz a navždy istotu, zvážte zakúpenie uzamykateľných kľučiek na okenice. Strešné okná zase zaistíte uzamykateľnou rozperou.
Rodičia väčšinou nezabudnú zaistiť ostré hrany nábytku akonáhle dieťa začne objavovať svet, všade liezť a padať. Vyriešiť sa to dá pomocou ochranných rohov, ktoré sú dostupné vo všetkých obchodoch s nábytkom. Myslite na to ale aj pri výbere nových kúskov a preferujte nábytok s oblými hranami. Zároveň voľte radšej skrinky bez úchytiek, s otvormi alebo zadlabanými úchopmi, ktoré nevytŕčajú nad dvierka. Poličky radšej nevešajte nad posteľ, knižkám a hračkám dajte priestor inde, kde nespadnú tak ľahko dieťaťu na hlavu.
Elektrické zásuvky zaistite. Šikovné bývajú zásuvky s krytom. Snažte sa vyhnúť umiestneniu stojacej lampy s ležiacou alebo visiacou šnúrou, svietidlá radšej pevne uchyťte mimo dosahu detí. Koberec vyberajte tak, aby poskytoval pevnú oporu a nešmýkal sa, prípadne na podlahu nalepte protišmykové pásky. Uistite sa, že v izbičke nie sú žiadne sklenené a krehké predmety.
Voľte kvalitu
Skontrolujte aj izbové rastliny, niektoré môžu byť jedovaté. Na druhej strane, kvety v detskej izbe môžu výrazne pomôcť. Dokážu totiž veľmi efektne pohlcovať formaldehydové výpary. A kde sa škodlivý formaldehyd môže nachádzať? Tak napríklad v obliečkach s obľúbenými rozprávkovými postavičkami, ba dokonca aj v niektorých typoch nábytku, kobercov či tapiet. Nezabudnite často a dostatočne vetrať a pokiaľ možno, miestnosť neprekurujte. Na koncentráciu chemických škodlivín v byte majú veľký vplyv teplota a vlhkosť. Niektorí odborníci aj preto odporúčajú nechať kúpu nového nábytku či rekonštrukciu detskej izby na teplejšie obdobie, kedy je možné zabezpečiť naozaj časté vetranie.
Na záver snáď už len toľko, že deti sa nedá uchovávať v dokonale bezpečnej bubline, v prostredí, v ktorom žijú, sa musia naučiť pohybovať a prispôsobiť sa mu. Napriek tomu je vhodné myslieť dopredu a eliminovať možné riziká na minimum. Pre bezpečnosť treba hlavne v detskej izbe voliť správny a o niečo kvalitnejší materiál či nábytok.
Zdroj: pluska.sk, veselebyvanie.sk, Veronika Zámečníková – ireceptar.cz